infoliniaINFOLINIA: 801 011 550
Siedziba fabryki: 84-242 Luzino, Kębłowo, ul. Wiejska 3

  sklep uszczelki
Jesteœ tutaj: strona Główna okna Profesjonalny montaż okien i drzwi -
PROMOCJA! Zapłać z góry a powiększymy
Twój rabat o dodatkowe3% !!!

Profesjonalny montaż okien i drzwi

MONTAŻ OKIEN

Procedura montażu okien różni się od siebie w zależności czy mamy do czynienia z budynkiem już zamieszkałym (wymiana okien) czy nowobudowanym (montaż surowy). Sam montaż okien poprzedza kilka ściśle powiązanych ze sobą etapów. Przedstawimy po krótce jak przebiega to przy montażu w nowobudowanym budynku:

1. Pomiar okien, wizja lokalna.

2. Przygotowanie otworów okiennych.

3. Ponowna weryfikacja wymiarów.

4. Transport okien.

4. Montaż okien.

 

1. POMIAR OKIEN I WIZJA LOKALNA.

Podczas wizji lokalnej nasz technik ocenia jakość wykończenia otworów okiennych , ustala z inwestorem zakres prac i sposoby wykończenia detali aby móc sporządzić końcową ofertę. Pomiar odbywa się przy pomocy najwyższej klasy przyrządów pomiarowych oraz niwelatora laserowego, aby z maksymalną dokładnością nanieść repery przy każdym oknie oraz drzwiach balkonowych.

Wymiary okien ustalane są z zachowaniem minimalnych szczelin dylatacyjnych wymaganych w instrukcji montażu wybranego przez inwestora producenta okien. Odpowiednie szczeliny dylatacyjne gwarantują możliwość wykonania szczelnego połączenia okna z murem a także odpowiednią „pracę” okna w murze.

Do wykonania właściwego pomiaru okien zostaje naniesiony poziom 1m od gotowej podłogi, co umożliwia dokładne oszacowanie wysokości drzwi balkonowych jeszcze przed wykonaniem podłogi a więc na tzw „chudziaku”. Drzwi takie zostają zamontowane dokładnie na równo z gotową podłogą. Wyjątkiem tutaj są drzwi podnoszono-przesuwne czyli tzw HST. W tym przypadku aby wykonać drzwi z niskim progiem należy „zatopić” je najczęściej ok 4-5 cm w posadce, w zależności od wybranego modelu drzwi. Taki poziom także nanoszony jest na otwór aby dokładnie oszacować wysokość drzwi.

W kuchniach oprócz repera 1m zostaje naniesiony poziom blatu (uzgodniony z inwestorem) aby okno zaczynało się dokładnie, równo z blatem. Przy pozostałych otworach okiennych okna mierzone są najczęściej pod otwór.

Ważnym aspektem od którego zależy wymiar samych okien jest sposób wykończenia powierzchni pod oknami. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są tzw „ciepłe parapety”. Jest to jedno z najlepszych obecnie rozwiązań wykonania tego najbardziej newralgicznego punktu montażu. Kształtki wykonane są z twardego XPS, więc jest to materiał ciepły i stabilny i co najważniejsze gwarantuje ciągłość izolacji, do czego dąży każdy świadomy inwestor. Kształtka łączy okno od spodu z izolacją zewnętrzną budynku eliminując w tym miejscu mostek termiczny. Sam ciepły parapet ma oczywiście wpływ na pomiar okna, ponieważ stosunkowo gruba warstwa tego izolatora zmniejsza nieco wyokość okna.

Drugim ważnym elementem ustalanym podczas wizji lokalnej jest ustalenie sposobu wykonania przestrzeni pod drzwiami balonowymi. Najczęściej wykonywanymi wariantami są:

-zastosowanie konsol do drzwi balkonowych

-wykonanie podmurówki – najczęściej z materiału z którego wykonane zostały ściany budynku

-zastosowanie poszerzeń systemowych zalanych później pod posadzką

-podwaliny pod pod drzwi balkonowych z purenitu lub xps

Zastosowanie powyższych rozwiązań nie ma wpływu na wymiar drzwi. Niedopuszczalnym jest wykonanie montażu na tym „co pod ręką” czyli najczęściej na cegłach. Radzimy unikać firm które montują drzwi w ten sposób.

Podczas pomiaru ustalana jest także najważniejszy element montażu czyli uszczelnienie okien i drzwi na całym obwodzie. Najczęściej wykonywanej jest ono inaczej na górze i po bokach a inaczej na dole, a tutaj inaczej w drzwiach a inaczej w oknach o czym pisaliśmy powyżej.

Po bokach i na górze najczęściej stosowanymi materiałami są tzw folie okienne lub żadziej płynne membrany. Z kolei na dole w oknach najczęściej stosuje się płynne membrany a rzadziej folie okienne. Taśmy używane najczęściej uniwersalne ze zmiennym współczynnikiem Sd, lub od środka paroszczelne a na zewnątrz paroprzepuszczalne.

W drzwiach balkonowych uszczelnienie różni się tym, że po stronie zewnętrznej polecamy zdecydowanie zamiast folii okiennych użycie fartuchów z epdm. Jest to o tyle ważne, że jest to materiał bardzo wytrzymały i „długowieczny”, gwarantujący szczelność na okres żywotności całego budynku, a jest to miejsce z racji bezpośredniego najczęściej styku z gruntem narażone na na uszkodzenia mechaniczne i dużą wilgotność. W środku najczęściej wystarczy płynna membrana.

„Sercem” montażu jest najczęściej piana montażowa. Ważnym jest nie był to tani materiał „marketowy” (jak zresztą pozostałe komponenty) a produkt markowy, sprawdzony. Piana montażowa, pełni funkcje izolatora termicznego i akustycznego. Nasza firma używa wyłącznie pianek niskoprężnych, elastycznych, o dźwiękochłonności min. 60dB – piany tego typu mają bardzo drobne przestrzenie komórkowe co ma korzystny wpływ na izolacje także termiczną oraz jakość mechanicznego zamocowania okna.

Oprócz piany montażowej jest także możliwość uszczelnienia okna przy pomocy taśmy rozprężnej, która często pełni także funkcje uszczelnienia wewnątrz paroszczelnego a zewnątrz paroprzepuszczalnego. Są to tzw taśmy „3 w 1”. Jest to żadziej stosotane rozwiązane ze względu na stosunkowo wysoki koszt. Zastosowanie taśm rozprężnych wymusza także montaż mechaniczny okien na wkręty ościeżnicowe a więc okno montowane jest do muru przez ramę okienną. Zastosowanie zwykłych kotew montażowych jest wykluczone ze względu na potencjalne zniekształcenie samej taśmy rozprężnej oraz możliwe nieszczelności.

Pozostałymi używanymi przez nas materiałami montażowymi są: kliny montażowe z tworzywa oraz podkładki montażowe pod okna i drzwi, przenoszące wysokie obciążenia. Należy pamiętać, że stosowanie powszechnie klinów z nieimpregonowanego drewna jest niedopuszczalne.

Podczas spotkania ustala się także jakość wykonania otworów okiennych oraz ewentualnie określa po czyjej stronie będzie wyrównanie glifów od środka oraz ewentualnie fragment ok 10cm wokół otworu na zewnątrz. Tylko proste i równe otwory umożliwiają poprawny i szczelny montaż okien.

Obowiązkowo ustala się w którym miejscu muru ma zostać zamontowane okno – najczęściej jest to zewnętrzna część muru na równo z licem. Możliwym jest także wysunięcie okna poza lico muru. Jest to rozwiązanie które stosuje się w kilku przypadkach:

- Ze względu na dużą grubość izolacji zewnętrznej chcemy uzuskać maksymalny dostęp światła słonecznego

-Stosując np. zewnętrzne rolety podtynkowe musimy wyrównać je z zewnętrzną izolacją

-Chcemy uzyskać maksymalną możliwą powierzchnie połączenia okien z izolacją.

Montaż w dociepleniu wykonywany jest najczęściej na 2 sposoby:

-Systemy ramowe np. MOWO ILLBRUCK – niejako poszerzamy otwory i możemy montować okno prawie w „standardowy” sposób

-Konsole montażowe – jest to montaż pomimo, że trudniejszy to jednak tańszy.

W dłuższej perspektywie lepiej jednak wybrać montaż ramowy, ponieważ wymieniając kiedyś okna na nowe nawet niedoświadczona ekipa poradzi sobie z tym zadaniem czego nie można powiedzieć o montażu na konsolach gdzie do zdemontowania okna, trzeba wyciąć także konsole co bardzo utrudni obsadzenie nowego okna nie posiadając stabilnej ramy.

Po pomiarze oraz ustaleniu sposobu wykonania wszystkich wymienionych wyżej detali jesteśmy w stanie przedstawić Państwu szczegółową i dostosowaną do Państwa potrzeb ofertę. Tak sporządzony kosztorys pozwala uniknąć rozczarowania po montażu oraz gwarantuje satysfakcje inwestora po montażu, bez zbędnych niedomówień.

Prosimy pamiętać, że przeciętnie w domu jednorodzinnym suma wszystkich szczelin dylatacyjnych w oknach to ok 2m2 więc jest to element który wykonany w sposób nieprawidłowy może powodować duże straty ciepła i spadek komfortu przebywania w domu, tak więc najlepiej powierzyć jego wykonanie sprawdzonej i doświadczonej firmie a jedynym właściwym sposobem montażu jest opisany wyżej montaż „warstwowy”.

 

2. PRZYGOTOWANIE OTWORÓW OKIENNYCH

Nie jest możliwe zamontowanie poprawnie okna w nieprzygotowany wcześniej otwór okiennych. Po stronie murarza powinno należeć równe wymurowanie ścian co za tym idzie także otworów okiennych, jednak realia pokazują, że jest to element najczęściej traktowany przez wykonawców „po macoszemu” i w większości przypadków taki otwór nie nadaje się do poprawnego zamontowania okna lub drzwi.

Otwór od wewnątrz powinien być możliwie gładki, wyrównany zaprawą lub tynkiem, najlepiej na bazie cementu. Powinien także być wykonany równo w pionie i poziomie o równych przekątnych. W większości przypadków jako minimum przujmuje się wyrównanie całego glifu od wewnątrz, czasami także ok 10cm opaska wokół otworu od zewnątrz. Nie zawsze jest to konieczne, ponieważ przy równej ścianie murowaną w sposób bezspoinowy wystarczy, że przed przyklejeniem folii zewnętrznej zagruntujemy powierzchnie specjalnym primerem, który naniesie nam na otwór cienką warstwę która wyrówna nam wszelkie spoiny i je uszczelnia.

Znaczący wpływ na cenę przygotowania otworów ma rodzaj zastosowanej zaprawy. Zastosować możemy zwykłą zaprawę wyrównującą na bazie cementu lub termoizolacyjne zaprawy stworzone specjalnie do tego celu. Zaprawy tego typu są nawet pięciokrotnie droższe.

Przed wyrównaniem glifów dobrze jest zagruntować podłoże co zwiększy przyczepność zaprawy oraz wzmocni podłoże.

Wyrównanie otworów jest także usługą świadczoną przez naszą firmę, lub może zostać wykonane po stronie inwestora zgodnie z ustaleniami.

3. PONOWNA WERYFIKACJA WYMIARÓW OKIEN

Po wyrównaniu otworów okiennych do montażu, a przed wysłaniem zamówienia na okna do produkcji, należy ponownie zweryfikować wymiary gdyż mogą one ulec zmniejszeniu, co mogłoby spowodować, że luzy dylatacyjne byłyby zbyt małe i niezgodne z zaleceniami producenta okien.

Zasady pomiaru są takie same jak przy pierwszym pomiarze.

 

4. TRANSPORT STOLARKI

Do transportu okien i drzwi balkonowych potrzebny jest nie tylko samochód wyposażony w odpowiedni stojak do transportu. Nie chcąc utrudniać Państwu realizacji marzeń o wielkim oknie panoramicznym pozbawionym poprzeczek których waga może wynosić nawet pół tony, nasza firma posiada własny tabor maszynowy do transportu, wnoszenia i samego obsadzania okien w otworze. Nie ma zatem znaczenia dla nas czy okno waży 50 czy 500kg, nasi montażyści nie dźwigają ciężarów a energie mogą spożytkować na dokładny montaż.

Do dyspozycji posiadamy:

- Mini żuraw Maeda o udźwigu max 2820kg

- Uchwyt próżniowy do szkła o nośności 600kg

- Robot montażowy Glassworker z uchwytami próżniowymi o udźwigu 625kg

Obie maszyny są sterowane radiowo, bardzo precyzyjne i co najważniejsze bezpieczne.

Nie ma dla nas zatem znaczenia fakt, że na budowie nie ma jeszcze schodów lub że elementy są tak duże że nie mieszczą się w klatce schodowej. Tam gdzie inni mówią „Pas”, my dopiero rozwijamy skrzydła.

5. MONTAŻ OKIEN

Zgodnie z polskim prawem połączenie okna z murem musi gwarantować szczelność, czego nie da się zrobić stosując jedynie kotwy i piankę. Tak więc aby okno było zamontowane w sposób energooszczędny jedynym właściwym sposobem na poprawne zamontowanie i uszczelnienie montażu jest tzw montaż warstwowy zgodnie z zasadą „w środku szczelniej niż na zewnątrz”. Układ taki gwarantuje, że przepływ wilgoci z warstwy izolacji odbywa się tylko na zewnątrz i nie ma możliwości przedostania się wilgoci z wnętrza budynku na takiej samej zasadzie jak odbywa się to w izolacji dachu. Nikt przecież nie wyobraża sobie docieplenia dachu bez zastosowania odpowiednich membran. Obecnie coraz bardziej popularnymi foliami są folie uniwersalne o zmiennym oporze dyfuzyjnym które można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, bez potrzeby ich różnicowania.

Oprócz folii okiennych można także zastosować folie tzw płynne nanoszone przy pomocy szpachelki lub pędzla. Takie rozwiązania ma w swojej ofercie min firma ILLBRUCK. Najczęściej u góry i po bokach stosujemy folie klasyczne o zmiennym oporze dyfuzyjnym, zaś na dole od środka płnną membranę a w drzwiach na zewnątrz membrany EPDM.

Szczeliny dylatacyjne wypełniane są na całej szerokości okna pianą poliuretanową lub taśmą rozprężną, która odpowiednio dobrana może powodować, że nie trzeba będzie używać dodatkowych folii wewnątrz i na zewnątrz. Mimo to jest to rozwiązanie droższe i rzadziej spotykane.

Piana montażowa powinna posiadać następujące cechy:

-niska rozprężność

-elastyczność

-wysoka dźwiękochłonność

-termoizolacyjność

Nasza firma w tym aspekcie sięga tylko po produkty z najwyższej półki.

Ważną rzeczą przy montażu okna jest zostawienie odpowiedniej przestrzeni pod nim aby możliwy był poprawny montaż parapetu zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego. Standardowo okna wyposażane są w tzw listwy parapetowe, jednak zdanie się tylko i wyłącznie na taką listwę w tym jakże newralgicznym punkcje spowoduje, że będzie to najsłabszy punkt naszego okna, dlatego rekomendujemy zastosowanie pod oknami tzw ciepłych parapetów które dokładnie izolują przestrzeń podoknem i parapetami i łączą nasze okna bezpośrednio z zewnętrznym dociepleniem dzięki czemy unikniemy mostków cieplnych.

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku przestrzenie wokół listew parapetowych są uszczelniane pianą poliuretanową oraz najczęściej membraną w płynie zarówno od środka jak i na zewnątrz.

Trochę więcej możliwości wykonania mamy przy uzupełnianiu przestrzeni pod drzwiami balkonowymi. Z racji większych przestrzeni pod drzwiami należy zadbać o odpowiednie ich uszczelnienie.

Najczęściej wykonywane sposoby wykończenia:

1. Zastosowanie systemowych poszerzeń. Jest to wariant kwarantujący stabilne podparcie balkonu, oraz szczelność i izolacyjność termiczną nie gorszą niż izolacyjność ramy drzwi.

2. Powyższe poszerzenie możemy zastąpić podwaliną wykonaną z materiału termoizolacyjnego np. purenitu lub XPS. Jest to nieco droższe rozwiązanie od poszerzeń, jednak cechujące się lepszymi parametrami cieplnymi

3. Wykonanie podmurówki z cegły lub pustaka – jest to wariant stabilny i ekonomiczny, ponieważ niekiedy taka podmurówka wykonywana jest już przy wznoszeniu budynku przez murarzy. Takie rozwiązanie posiada nieco gorsze właściwości termoizolacyjne od powyższych materiałów. Należy pamiętać aby górna powierzchnia podmurówki znajdowała się ok 2cm poniżej poziomu podłogi i krawędzi drzwi balkonowych aby możliwe było odpowiednie ustawienie drzwi i ich uszczelnienie od spodu.

4. Montaż na konsolach – absolutne minimum jeżeli inwestor nie decyduje się na żadne z powyższych rozwiązań. Konsola gwarantuje stabilne podparcie a pozostała przestrzeń uzupełniana jest styropianem wodoodpornym.

Oczywiście niezależnie od wybranego wariantu przestrzenie dylatacyjne wypełniane są pianą poliuretanową oraz uszczelniane najczęściej od wewnątrz płynną membraną, zaś od zewnątrz fartuchem epdm co gwarantuje , że niezależnie od wybranego wariantu, połączenie będzie szczelne.

Należy pamiętać, że w zależności od zastosowanych membran nie możemy pozostawiać ich zbyt długo narażonych na działanie słońca. Najczęściej tasmy mogą pozostać nieosłonięte przez 6 lub 12 miesięcy. Najlepiej w niedługiej perspektywie zaplanować wykonanie elewacji budynku co załatwi temat.

Podobnie sprawa ma się do folii zabezpieczających profile okienne. Tutaj jednak czas na ich zdjęcie jest jeszcze krótszy i wynosi najczęściej ok 3 miesięcy. Jeżeli nie dopilnujemy tego, może okazac się, że folia nie chce odkleić się od ramy ponieważ klej zwulkanizuje się z ramą.

Po poprawnym zainstalowaniu okna zakładane są skrzydła okienne, klamki i weryfikowana jest poprawność działania samego okna. W razie konieczności wykonywane są regulacje.

Przed zakupem porównując firmy, warto rozeznać się czy mamy do czynienia z profesjonalną firmą czy też nie. Czasami wystarczy wejść na strone z realizacjami by zobaczyć montaże „na pianke” czy też drzwi balkonowe podparte na cegłówkach, a jeżeli do tego sprzedawca sugeruje że tzw ciepły montaż to „pieniądze w błoto” to oznacza, że taką firmę powinniśmy unikać szerokim łukiem.

Poprawnie zamontowane okno zwróci się nam w pewnej perspektywie czasowej i jest inwestycją tak samo ważną jak wybór dobrego okna. A jest to często element zaniedbywany na który nie zwraca się dostatecznej uwagi. Zamawiając okna w naszej firmie stawiają Państwo na doświadczenie począwszy od pomiaru, doradztwa aż po profesjonalny montaż. Nie boimy się nowinek technicznych, regularnie testujemy nowości na rynku i bierzemy udział w szkoleniach. Idziemy z duchem czasu, dzięki czemu mamy porównanie bezpośrednie użycia różnych materiałów montażowych i potrafimy doradzić to najlepsze dla Państwa.